Drugu polovinu januara obeležilo je predavanje Mikaela Liemana “Transitions of sign mediation in early infancy: How infants acquire the meaning of their perceptions”. Prezentacija je održana 21. januara u okviru ciklusa Constructivist Meet-up Series 2.
Jedna od referenca kojom je predavač uveo ovu temu je: “Novorođenčad dele svoje unutrašnje stanje i počinju da ga čitaju u drugima kada su u interakciji sa oba roditelja istovremeno. Kada dete vidi kako njegova majka reaguje na oca, ono dobija informacije o očevom ponašanju i o tome šta bi mogle biti očeve namere” (Fivaz-Depersinge & Philipp, 2014, The baby and the couple, Routledge, p 33). Prikazan citat govori o tome kako se trenutno sagledava interakcija novorođenčeta sa roditeljima i kako ono postepeno pridaje značenje njihovom ponašanju. Međutim, nedostaje nam znanje o tome kako je to značenje stečeno.
Razvojni psiholog, Lav Vigotski, tvrdio je da mentalni procesi nastaju u znakom posredovanoj interakciji između mame i bebe. Na osnovu ove teze, predavač je ilustrovao tri rane razvojne tranzicije u razvoju govora koje trenutna istraživanja ne prepoznaju.
Sledeće predavanje u okviru ovog ciklusa baviće se emocijama i zakazano je za 4. februar. Više o rasporedu i samim prezentacijama možete pronaći na sledećem linku: